Historie klubu TJ Tatran Kamenný Přívoz

 

Není jistě podstatné, zda byl zdejší sportovní klub založen v Kamenném Újezdci či Kamenném Přívoze. Důležité však je, že existuje dodnes a rozvíjí svou záslužnou činnost. V brožuře vydané SK Požáry v roce 1941 se píše, že jako první byl založen Sportovní klub Kamenný Újezdec na jaře roku 1931 a koncem téhož roku SK Kamenný Přívoz. 

V samých počátcích se kopaná hrála jen přátelsky. Ale již v roce 1932 hrál Kamenný Újezdec první mistrovská utkání. Od roku 1933, kdy se sloučil s SK Kamenný Přívoz ve Sportovní klub Požáry, se datují mistrovská utkání ve vyšších třídách. 

K tomuto spojení došlo proto, že mnoho hráčů bylo zaměstnáno v kamenickém závodě na Požárech a odtud také přicházela materiální podpora. Další prostředky měl klub ale také z plesů, divadelních představení apod. Později se název klubu často měnil podle toho, kdo jej podporoval. Z devíti různých názvů jmenujme např. Sokol Kamenný Přívoz - Újezdec, Spartak PALŽampach, TJ Tatran DSO PPK Kamenný Přívoz a současný TJ Tatran Kamenný Přívoz. Již od založení k nejaktivnějším patřily oddíly kopané, ledního hokeje a stolního tenisu. 

Na počátku však byl oddíl kopané. Staré přísloví praví, že není stále jenom posvícení. A to bylo jako ušité na činnost tohoto oddílu. Byla léta, kdy se SK probojoval až do první nebo druhé třídy a hrál přátelsky např. s Viktorkou Žižkova na Spartě proti SK Železničářům Praha, ale naproti tomu hrál i mnoho let v nižších třídách. Ale byly také roky, kdy se fotbal nehrál vůbec. 

O začátcích v K. Přívoze se dozvídáme ze vzpomínek Ladislava Fuchse a jaktomu bylo v sousedním K. Újezdci vypráví Petr Váňa. 

L. FUCHS: "V říjnu roku 1930 jsem se dohodl s Karlem Kopřivou st., že u nás založíme sportovní klub. Jeho členy se dále stali A. Fuchs, V. Hora, Fr. Valtr, Fr. Richtr, A. Vrňata a B. Povolný. Byly sestaveny dvojice, které navštívily každý dům a požádaly o dobrovolný příspěvek na zakoupení dresů. Přesto, že byla tehdy nezaměstnanost, vybrali jsme slušnou částku. Od V. Borovičky jsme získali pozemek na stavbu hřiště a hned jsme začali s úpravami - ručně, s krumpáčem a lopatou. Pomáhalo i mnoho nečlenů. V zimě se cvičilo a boxovalo v restauraci u Horů a v lednu 1932 jsme se zapsali do fotbalové župy v Praze. 

Prvním sportovním vystoupením byl v r. 1932 závod v běhu z Kamenného Újezdce do Kamenného Přívozu k restauraci U Horů. První jsem doběhl já, druhý František Krajš a třetí Josef Brabec. Koncem roku jsme zahájili jednání osloučení SK K. Přívoz a SK K. Újezdec. Hodně sportovců bylo zaměstnáno v požárských lomech, které nás také podporovaly, takže jsme klub pojmenovali SK Požáry. Od roku 1933 jsme hráli velmi dobrý fotbal, bylo více hráčů a měli jsme z čeho vybírat."

Petr VÁŇA: "Fotbal jsme začali hrát již někdy kolem roku 1925, když jsme jako žáci měšťanské školy v Jílovém okoukli kouzlo kulatého míče u místního sportovního klubu. Hráli jsme zápasy se spolužáky z Krňan, Borku, Netvořic, na pasece v lese, na loukách, u cihelny Na Losích, zkrátka kde se dalo. Fotbalový míč nikdo samozmějmě tehdy neměl, tak pokaždé před zápasem některý z hráčů "odborně ušil" hadrák. V čem jsme kopali raději nemluvit. 

Většina z nás se po škole stala kameníky a jak jsme začli vydělávat, hned jsme přemýšleli, jakou si na fotbal zakoupit výstroj. V roce 1930 jsme pořádali první Pepíckou zábavu a z výtěžku 270 korun pořídili trička a trenýrky. Dresy byly červené s bílým pásem a límečkem, trenýrky černé. V říjnu 1930 jsme si pozvali do Kamenného Újezdce tehdy již silné mužstvo SK Okrouhlo. Hrálo se za Hřebencem s pro nás dobrým výsledkem 2:2. S okolními kluby jsme zpočátku hráli jen předzápasy a v Okrouhle jsme dostali nadílku 13:0. 

Od května do listopadu 1931 proběhla na Požárech stávka. Ani ta však nezastavila naše úsilí o vybudování hřiště na kopanou. Od pana Josefa Hroníka jsme získali pozemek u transformátoru u Křížku. První zápas SK Kamenný Újezdec - SK Zbořený Kostelec skončil výsledkem 4:2 pro nás. Hráli jsme v sestavě: Bernard Blažej, Sajne rFrantišek, Capouch Josef, Mika Jaroslav, Čížek Jaroslav, Žaba Josef, Váňa Petr, Hroník František, Volek Antonín, Votava Karel, Vocetka Josef, rozhodčím byl Rohlík Miloslav. 

Všem bývalým i současným členům a funkcionářům TJ Tatran Kamenný Přívoz děkuji za ty dříve narozené a zakládající členy, za jejich obětavou práci a reprezentaci obce. Těm nejmladším přeji do dalších let hodně úspěchů." 
(Ze vzpomínek Ladislava Fuchse a Petra Váni na počátky sportování a fotbalu v obci)